Ip configuration

hello

dhcp

Hello

How should I adjust the above settings? what exactly does it do?

I have a problem like this. The virtual server mac address is automatically pulled to the manual and the mac address is assigned according to its own head and the network connection settings turn into automatic.

What exactly are these above settings? IS public? Is dhcp? Where are these supposed to be? Yes? No?

Hello
Is public(no) means only the administrator can use that ip address to create a VM.
If you set is dhcp to yes, then the AutoVM panel does not configure ip address.

English
Is public = Is everyone permitted to use?
Network = One of the your networks
Is Dhcp = Different IP protocol, mostly on ISP provided services but when we are using Static IP in ESXI we should turn off

Türkçe
Is public = Halka açık mı(herkes kullanabilir mi)?
Network = Sizin ağlarınızdan birisi
Is Dhcp = Farklı bir IP protokolü, genellikle ISS’ler tarafından verilen hizmetlerde kullanılır ama biz ESXI’de statik IP kullandığımızdan kapatıyoruz.

Bu arada sizden de yardım istiyorum: powerman2947@gmail.com

selam

sorun nedir? yardımcı olmaya çalışayım

ESXI 6.0’da Autovm %55’de takılıyordu kurulumlarda. Şimdi 6.7.0 u3 çektim yine aynısı olursa ne yapmalıyım? Firewall SSH GDB vb. açık, bağlantı başarılı ağ tanımlı neden sizce? Hayır bir hatam olsa anlayacağım da her şey denilen gibi.

selam

beraber bakalım istersen, sana ulaşabileceğim bir adres yollar mısın anydesk ile kontrol edelim birlikte.